msib.jpg
  Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013

Chcesz się dowiedzieć, czy nowa książka twojego ulubionego autora jest już dostępna w pobliskiej bibliotece?
Jedno kliknięcie i wszystko masz jak na dłoni, a raczej na stronie Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej
 (www.msib.pl)

msibn.jpg

MSIB to zupełne przeciwieństwo tego, z czym powszechnie kojarzone są zwłaszcza mniejsze biblioteki. Mazowieccy bibliotekarze pod przewodnictwem Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, postanowili udowodnić, że biblioteki to nie tylko rzędy półek z książkami, do których prowadzą kartkowe katalogi. Pokazali, że nie ominął ich postęp i potrafią komunikować się z użytkownikami, wykorzystując najnowsze narzędzia internetowe. Za ich pomocą wdrażają usługi zapewniające dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji bez względu na czas i miejsce. Dzięki Mazowieckiemu Systemowi Informacji Bibliotecznej poszukiwanie ich staje się przyjemnością i rozrywką.
Portal został stworzony przede wszystkim dla użytkowników mazowieckich bibliotek publicznych. Na razie umożliwia przeglądanie zasobów 142 placówek, ale wkrótce zostaną do niego podłączone katalogi mazowieckich bibliotek specjalistycznych: pedagogicznych, uczelnianych oraz naukowych. Dzięki temu czytelnik będzie mógł znaleźć, zamówić i wypożyczyć interesującą go książkę w bibliotece znajdującej się najbliżej jego miejsca zamieszkania. W wyborze ciekawej lektury pomogą mu publikowane przez bibliotekarzy bieżące informacje o zakupionych nowościach wydawniczych oraz linki najpopularniejszych serwisów z recenzjami książek, dyskusjami o nich i wywiadami z pisarzami.
Dzięki współpracy bibliotek z urzędami, organizacjami non-profit i instytucjami kultury, w Mazowieckim Systemie Informacji Bibliotecznej pojawiają się także informacje, które ułatwiają ludziom codzienne życie, jak dane różnych instytucji, porady jak załatwić podstawowe sprawy. Systematycznie powiększają się bazy danych dotyczące służby zdrowia (szpitali, przychodni, poradni podstawowych i specjalistycznej opiece zdrowotnej) czy dysponujących ofertą rekreacyjną oraz edukacyjną. Portal dysponuje bogatą ofertą dotyczącą środowisk lokalnych, są to m.in. wykazy sołtysów czy informacje związane z funkcjonowaniem administracji publicznej.
MSIB to także praktyczna pomoc w zorganizowaniu wypoczynku. Użytkownik portalu znajdzie tu bazę  adresową i linki biur podróży, wykaz punktów gastronomicznych, noclegów agroturystycznych czy informacje o aktywnym wypoczynku. Uzupełnieniem oferty turystycznej jest niezwykle przydatna baza zabytków z fotografiami obiektów i ich szczegółowym opisem.
Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej to również źródło informacji dla varsavianistów i miłośników mazowieckiej historii, tradycji i kultury. Zainteresowani dotrą do niej poprzez udostępnianą online bibliografię Warszawy i województwa mazowieckiego, a dostęp do pełnych tekstów książek, czasopism i innych dokumentów związanych z regionem ułatwi im Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa (http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra).
MSIB to także edukacja i rozrywka. Biblioteki tworzące portal regularnie zamieszczają aktualności z tego zakresu dotyczące wydarzeń kulturalnych, zapowiedzi imprez lokalnych (nierzadko pokłosiem ich są wystawy wirtualne).

Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej finansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013 Priorytet II – Przyspieszenie e-rozwoju Mazowsza Działanie 2.1 – Przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu, a także ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.