MIASTO z duszą. Płońsk w fotografiach Roberta Chudzyńskiego

ksiazka.jpg


Album "Miasto z duszą. Płońsk w fotografiach Roberta Chudzyńskiego"
wydano na zlecenie Urzędu Miejskiego w Płońsku; Wydawnictwo Unitex" Sp. z o.o. Bydgoszcz 2008
.

Fragmenty z " Tytułem wstępu"

       " Album, który oddajemy w Państwa ręce, powstał z miłości do Płońska i to jest największy jego atut i siła.
        Małe miasteczka mają swoją magię. Płońsk ma to szczęście, że ma także fotografika, który potrafi tę magię, czar, niebanalne piękno uchwycić, utrwalić i opisać, używając w tym celu prozy innego piewcy małomiasteczkowości - Brunona Schulza.
        Prezentowane w tym albumie prace były eksponowane na wystawach i festiwalach w Płońsku, Lublinie i na III Międzynarodowym Festiwalu Schulzowskim w Drohobyczu na Ukrainie. Wystawa fotograficzna "Tribute to Bruno Schulz" autorstwa płońszczanina Roberta Chudzyńskiego promuje nasze miasto w kraju i za granicą, pokazując je z innej niż realistyczna perspektywy....Mamy takich artystów jak Robert Chudzyński- którzy widzą nie tylko miejsce, ale także ducha tego miejsca".

Andrzej Pietrasik
Burmistrz Płońska


schulz6.jpg             schulz2.jpg
Od autora:
" Kiedy zabierałem się do sfotografowania prozy Brunona Schulza, nie znałem Drohobycza. Gdzieś tam widzialem pojedyńcze pocztówki z przełomu wieków XIX i XX, które do złudzenia przypominały mi podobne pozctówki z Płońska. Podobny był "Marktplatz" obu miast, podobne "Stryjska Strasse" i płońska Ciechanowska...To zadziwiające, jak podobne są do siebie małe prowincjonalne miasteczka. Czytając opowiadania Schulza, miałem przed oczami płońskie zaułki. Kiedy Bruno pisał, jak "nasze miasto porastało mchem koloru żelaza", a "wrony obsiadały wieczorami gałęzie drzew pod kościołem", widziałem NASZ kościół i NASZE drzewa przy nim".

Robert Chudzyński
schulz23.jpg             foto4.jpg


back home send pdf

Miejska Biblioteka Publiczna im Henryka Sienkiewicza jest finansowana przez samorząd Miasta Płońsk.
O bibliotece   |   Struktura biblioteki   |   KATALOG ON-LINE   |   Galeria   |   Aktualności   |   Polecane regionalia   |   Oddział Dla Dzieci i Młodzieży   |   Kontakt
© http://4studio.net