FILOZOFIA, WIEDZA, MĄDROŚĆ - pogadanki filozoficzne dla dzieci i młodzieży

godz. 9.45 - dla szkół podstawowych
godz. - 11.00 - dla gimnazjów
________________________________

Pogadanki są prowadzone wg metody Lipmana, której głównym celem jest wykształcenie u uczestników umiejętności samodzielnego myślenia, metoda bazuje na wrodzonej dociekliwości dziecięcej oraz ciekawości świata, który je otacza. Punktem wyjścia do dyskusji jest krótki tekst, fragment literatury dziecięcej, malarstwo lub muzyka.

Po sformułowaniu pytań do opowiadania, dzieci same inicjują rozmowę na zadany temat, a osoba, która animuje zajęcia jest dla nich wsparciem oraz podsumowuje zajęcia.
Na zakończenie spotkania dzieci przygotowują krótką pracę na zadany temat, młodsze - rysunek, praca z plasteliny, klocków, drama itp., dla starszych – jest to drama, praca pisemna w grupach, przygotowanie krótkiej rozprawki itp.