"Ślady Henryka Sienkiewicza na Północnym Mazowszu" - rozstrzygnięcie konkursu
2016-06-21 17:51:17

Rozstrzygnięcie Konkursu Literacko-Historycznego
„Ślady Henryka Sienkiewicza na Północnym Mazowszu”

„Ślady Henryka Sienkiewicza na Północnym Mazowszu” – to konkursu literacko-historycznego ogłoszony z okazji 170. rocznicy urodzin, 150. rocznica pobytu w Poświętnem/Płońska, I20. rocznicy pierwszego wydania „Quo vadis” i 100. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza, najwybitniejszego polskiego powieściopisarza. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 21 czerwca 2016 roku o godzinie 11.00 w Galerii im. Bolesława Biegasa w Ciechanowie, w siedzibie Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki.

Organizatorami konkursu adresowanego do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatów ciechanowskiego, płońskiego i przasnyskiego byli: Związek Literatów na Mazowszu, Powiatowe  Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. J. Narzymskiego w Bogatem. Na konkurs wpłynęło 13 prac, w tym: 7 prozatorskich oraz 6 poetyckich. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą historyczną, zaangażowaniem i pomysłowością w doborze gatunków literackich.

Oceny nadesłanych prac dokonało jury w składzie:
1.    dr Teresa Kaczorowska (przewodnicząca) – dyrektor PCKiS Ciechanów
2.    Bożena Kaliściak – dyrektor  MBP Płońsk
3.    Krzysztof Turowiecki – poeta, animator kultury  Przasnysza

Przyznano następujące nagrody (dyplomy, nagrody rzeczowe oraz publikacja prac w XVIII numerze „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”):

•    I nagroda – Weronika Dębowska (Społeczne Gimnazjum STO im. M. Skłodowskiej – Curie w Ciechanowie) za pracę pt: „Fanatyk”
•    II nagroda – Krystian Kościug (Zespół Szkół im. J. Piłsudskiego w Bogatem) za pracę pt: „Ślady Henryka Sienkiewicza na Północnym Mazowszu”,
•    III nagroda – Natalia Tralewicz (Zespół Szkół im. M. Konopnickiej w Młocku) za pracę pt: „Karta z pamiętnika Henryka Sienkiewicza”.

Wyróżnienia:

1.    Dominika Bilińska (Gimnazjum w Lisewie)
2.    Małgorzata Brzezińska (ZS im. M. Konopnickiej w Młocku)
3.    Oliwia Drapała (Gimnazjum w Lisewie)
4.    Natalia Furmańska (ZS im. Marszałka J. Piłsudskiego w Bogatem)
5.    Aleksandra Kowalczyk (Gimnazjum w Lisewie)
6.    Alicja Maria Slemplińska (Gimnazjum TWP w Ciechanowie)
7.    Alicja Szabrańska (Gimnazjum w Lisewie)
8.    Adrianna Załęcka (Społeczne Gimnazjum w Ciechanowie)

Jurorzy gratulując laureatom, podkreślili, że konkurs odegrał dużą rolę w przypomnieniu więzi łączących Henryka Sienkiewicza z Północnym Mazowszem, w odnalezieniu jego śladów w naszym regionie. Pisarz we wczesnej młodości pracował jako guwernant w Poświętnem k. Płońska oraz bywał na wakacjach w Lesznie k. Przasnysza. Poznawał również historię Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, gdzie często się zatrzymywał, a efektem tego było umieszczenie w mieście czasu akcji „Krzyżaków”. W latach późniejszych utrzymywał kontakty z ordynatem opinogórskim Adamem hr. Krasińskim, który poprzez swoją działalność wydawniczą, nawiązał bliskie kontakty z wybitnymi pisarzami (Marią Konopnicką, Elizą Orzeszkową, Aleksandrem Świętochowskim).

Organizatorzy podziękowali za zaangażowanie wszystkim nauczycielom, bibliotekarzom i animatorom kultury, którzy swoim wsparciem przyczynili się do  realizacji celów konkursu, takich jak: zachęcenie uczniów do inwencji twórczej, kształtowanie uczuć patriotycznych oraz propagowanie wśród młodzieży literatury polskiej i piękna mowy ojczystej.

Bożena Kaliściak
Opracowanie tekstu na podstawie Regulaminu Konkursu Literacko-Historycznego „Ślady Henryka Sienkiewicza na Północnym Mazowszu”  oraz Protokołu Jury  Konkursu z 21 czerwca 2016 roku.