Wystawa - "Kronikarze piszą... Chrzest Polski"
2016-04-18 17:05:42
Wystawa - "Kronikarze piszą... Chrzest Polski"




 „Kronikarze piszą... Chrzest Polski” – to wystawa okolicznościowa z okazji jubileuszu 1050. lecie Chrztu Polski, prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Sienkiewicza w Płońsku od 15 kwietnia 2016 roku.

Ekspozycja podejmuje temat wydarzeń z 966 roku przez pryzmat dzieł kronikarzy - Galla Anonima (ur. w XI w., zm. po 1116), Wincentego Kadłubka (ur. po 1150 lub ok. 1160 -  1223 r.)  Jana Długosza (1415 -  1480) oraz Thietmara z Merseburga ( 975-  1018) . Teksty te omawiają okoliczności, przebieg chrztu Mieszka I, zabiegi mające na celu szerzenie tradycji chrześcijańskiej na ziemiach polskich.
Szczególną uwagę odbiorców wystawy zwraca forma omówienia wydarzeń z 966 roku.
Prace kronikarzy – ich język, sposób przedstawiania postaci, stanowią przyczynek do poznania kultury Polski minionych wieków. Czytając dawne kroniki poddajemy się ich czarowi, niezwykłemu nastrojowi pracowni pisarzy sprzed stuleci. Bohaterem ekspozycji są bowiem, prócz wydarzeń historycznych, same kroniki i kronikarze.
Teksty kronikarskie zilustrowane zostały kopiami kart wielowiekowych ksiąg, przepisywanych odręcznie, z charakterystycznymi dla rękopisów ozdobnikami, ale także notatkami na marginesach, znakami czasu na papierowych kartach. To czyni ekspozycję interesującą także w sferze grafiki. 
Wystawa złożona jest z 15 paneli, opracowanych graficznie przez Ewę Gołdę na podstawie scenariusza Justyny Polakowskiej. Prezentowane ilustracje rękopisów kronikarskich pochodzą z archiwum Biblioteki Narodowej  w Warszawie oraz Monumenta Germaniae Historica w Monachium.
WAŻNE CYTATY O CHRZCIE POLSKI:
„Jedno było źródło, z którego wszyscy wzięliśmy. Jedno było źródło na Kalwarii, które z woli Chrystusa spłynęło w chrzcie na wszystkie narody. Jedno też było źródło przed tysiącem lat na polskiej ziemi, które się tak wspaniale rozszerzyło, iż użyźnia całą ojczystą ziemię po dziś dzień. Przed tysiącem lat pochylił swą głowę pod wodami chrztu Mieszko I, książę gnieźnieński i poznański. Od tamtej chwili Kościół wytrwale chrzci dzieci narodu polskiego, który rozrósł się we wspaniałą trzydziestomilionową rzeszę ochrzczonych Polaków, żyjących na polskiej ziemi i wielomilionową rzeszę Polaków pozostających poza granicami Ojczyzny”.
Kardynał Stefan Wyszyński, Na szlaku tysiąclecia. Wybór kazań
„Mówiąc bowiem o chrzcie, nie mamy na myśli tylko sakramentu chrześcijańskiej inicjacji przyjętego przez pierwszego historycznego władcę Polski, ale też wydarzenie, które było decydujące dla powstania narodu i dla ukształtowania się jego chrześcijańskiej tożsamości. W tym znaczeniu data chrztu Polski jest datą przełomową. Polska jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii, a zaczyna istnieć historycznie”.
Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy
Bożena Kaliściak – dyrektor MBP

back home send pdf

Miejska Biblioteka Publiczna im Henryka Sienkiewicza jest finansowana przez samorząd Miasta Płońsk.
O bibliotece   |   Struktura biblioteki   |   KATALOG ON-LINE   |   Galeria   |   Aktualności   |   Polecane regionalia   |   Oddział Dla Dzieci i Młodzieży   |   Kontakt
© http://4studio.net