35. P³oñska Biesiada Artystyczna - C'est si bon
2016-01-26 13:11:41

35. P³oñska Biesiada Artystyczna  organizowana cyklicznie od 15 lat przez Miejsk± Bibliotekê Publiczn± im. H. Sienkiewicza – tym razem z programem piosenki francuskiej - ju¿ za nami.  W poniedzia³kowy wieczór 25 stycznia 2016 roku o godz. 18.00 sala widowiskowa  go¶cinnego Miejskiego Centrum Kultury têtni³a atmosfer± paryskich uliczek. Licznie zgromadzona publiczno¶æ zosta³a przeniesiona w czasie za spraw± spektaklu muzycznego pt: „C’est si bon”  w re¿yserii Alicji Choiñskiej, w którym wyst±pili brawurowo ¶piewaj±cy aktorzy Monika Go¼dzik i Wojciech Machnicki oraz znakomici muzycy: Zbigniew Rymarz ( pianino) i Maciej Klociñski (akordeon).
Zaproszeni arty¶ci s± dobrze znani p³oñskiej publiczno¶ci nie tylko z powodu znacz±cego dorobku teatralnego, filmowego czy kabaretowego. Uznanie zdobywaj± tak¿e za udzia³ w wielu miejskich imprezach i wydarzeniach, które u¶wietniaj± swoimi wystêpami artystycznymi (np.: podczas P³oñskich Zaduszek Muzycznych „Pamiêæ za serce”, Narodowego Czytania i P³oñskiego Marszu Milczenia).
Spektakl „C’est si bon”  - to swoiste spotkanie z histori± piosenki francuskiej przedstawion±  przy pomocy tej¿e piosenki z jej g³ównym motywem: kobiet± i mê¿czyzn± w ró¿nych odcieniach uczuæ  przez wieki, od ber¿eretek, czyli dworskich piosenek z XVII i XVIII wieku, wspania³e utwory okresu Fin de siecl'u, piosenek dwudziestolecia miêdzywojennego, okresu wojen i  a¿ po Edith Piaf czy Ives Montanda. Piosenka francuska niepodzielnie panowa³a a¿ do lat sze¶ædziesi±tych a mo¿e i d³u¿ej, zanim zdetronizowana zosta³a przez piosenkê anglojêzyczn±.
Tytu³ programu jest nieco myl±cy, bo piosenki s± ¶piewane po polsku, tak jak ¶piewane by³y przez ca³e pokolenia wspó³czesnych polskich wykonawców. I chocia¿ ich autorami s± kompozytorzy francuscy albo Polacy tworz±cy we Francji, to na naszych scenach królowa³y ich polskie wersje. Czêsto nie wiedzieli¶my nawet, ¿e s± to piosenki francuskie, kojarzyli¶my je raczej z polskimi albo rosyjskimi, np. „Dymek z papierosa”, „Wi¶niowy sad”, „Taka ma³a” z repertuaru Miry Zimiñskiej,  czy „Titina” , któr± zwykle ¶piewa z aktorami ca³a widownia.  Piosenki otrzyma³y nowe opracowania muzyczne,  a nawet nowe teksty (m.in.: M. Hemara, W. M³ynarskiego, J. Przybory, Z. Rymarza, A. Jakowskiej, J.J. Nale¿ytego). Prawdziw± pere³k± i mi³ym zaskoczeniem dla publiczno¶ci jest np. piosenka E. Piaf „Niczego nie ¿a³ujê” ze s³owami  Alicji Choiñskiej napisanymi dla mê¿czyzny. Przedstawienie dzieli siê na cztery historyczne czê¶ci, z których ka¿da ma oprawê scenograficzn± i stosowne do epoki kostiumy. Twórcy spektaklu s± laureatami nagrody „Z³otego Li¶cia” na Festiwalu Piosenki im. M. Fogga.
„Jeste¶my przekonani, ¿e piosenkê francusk± nale¿y j± przypomnieæ starszemu, a pokazaæ m³odszemu pokoleniu Polaków, bo szkoda, by te diamenty popad³y w niepamiêæ”  – powiedzia³ producent spektaklu p. Leonard Napiórkowski  ( cz³owiek nieco „spoza bran¿y”, przedsiêbiorca z P³oñska, pasjonat teatru, mecenas sztuki, wspieraj±cy aktorów, twórców i teatr).
Niespodziank± 35.P³oñskiej Biesiady Artystycznej by³ znakomity „Kwadrans muzyczny z „Nutk±” – go¶cinny wystêp uczniów prywatnej Szko³y Muzyki i Tañca „Nutka” . Miniaturka baletowa oraz  taniec nowoczesny z  choreografi± Beaty Charzyñskiej do muzyki z filmu „Król Lew” w wykonaniu najm³odszych tancerzy oczarowa³ p³oñska publiczno¶æ. Za¶ prawdziw± „wisienk± na torcie” by³y wzruszaj±ce popisy wokalne Natalii Bednarskiej, Oliwii Wy³upek, Karola Pisarskiego i pani dyrektor Marzeny Kunickiej.
•    Organizator  35. P³oñskiej Biesiady Artystycznej  - Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w P³oñsku
•    Patronat honorowy cyklu „P³oñska Biesiada Artystyczna” – Burmistrz Miasta Andrzej Pietrasik.
•    Wspó³praca: Miejskie Centrum Kultury w P³oñsku oraz Szko³a Muzyki i Tañca „Nutka” w P³oñsku.
•    Wspó³praca medialna:  www.mbp-plonsk.pl; www.plonsk24; www.plonsk.pl; gazety lokalne „P³oñszczak Press” , „Extra P³oñsk” .

W artykule wykorzystano materia³y promocyjne Nieformalnej  Grupy Teatralnej „Bagatela 15”.

Bo¿ena Kali¶ciak
Miejskiej Biblioteki Publicznej
im. H. Sienkiewicza w P³oñsku

Miejska Biblioteka Publiczna im Henryka Sienkiewicza jest finansowana przez samorz±d Miasta P³oñsk.
O bibliotece   |   Struktura biblioteki   |   KATALOG ON-LINE   |   Galeria   |   Aktualno¶ci   |   Polecane regionalia   |   Oddzia³ Dla Dzieci i M³odzie¿y   |   Kontakt