Krytyczny Klub Czytelniczy - Lidia Osta³owska

Lidia Osta³owska
go¶ciem
Krytycznego Klubu Czytelniczego w P³oñsku

1 pa¼dziernika 201 roku o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Sienkiewicza w P³oñsku odby³o siê kolejne spotkanie w ramach Krytycznego Klubu Czytelniczego zorganizowane przy wspó³pracy z Fundacj± „Dom Kultury” w Warszawie.
 „Romowie polscy – stereotypy i fakty” to temat zaproponowany przez go¶cia specjalnego Pani±   Lidiê Osta³owsk±, znan± dziennikarkê, autorkê reporta¿y  i ksi±¿ek „o tych, którym trudniej – o mniejszo¶ciach narodowych i etnicznych, o kobietach, o m³odzie¿y z subkultur i o wykluczonych” ( m.in: Cygan to Cygan  (2000.), Farby wodne (2011), Bola³o jeszcze bardziej (2012), Pierony: Górny ¦l±sk po polsku i niemiecku: antologia (2014).
Uczestnikami wydarzenia literackiego byli uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 2 im. B. Chrobrego w P³oñsku, którzy z ogromnym zainteresowaniem wys³uchali próby przedstawienia historii Romów, jednej z najbardziej zagadkowej i nie do koñca zbadanej grupy etnicznej zamieszkuj±cej wiêkszo¶æ krajów ¶wiata. M³odzie¿ mia³a okazjê do zmierzenia siê z dotychczasow± w³asn± wiedz± na temat polskich Cyganów, opart± g³ównie na stereotypach, bazuj±cych na wielowiekowych negatywnych skojarzeniach.
Lidia Osta³owska wykaza³a, ¿e jest to spo³eczno¶æ o bardzo dramatycznej historii, zró¿nicowana kulturowo, jêzykowo i spo³eczno-ekonomicznie, a przez to ciekawa  i inspiruj±ca. W o¿ywionej dyskusji poda³y pytania o zwyczaje i kulturê Romów oraz zasady ich ¿ycia rodzinnego i spo³ecznego. Odpowiedzi autorki obfitowa³y w ciekawostki, wspomnienia i obserwacje z licznych spotkañ, rozmów i odbytych podró¿y. Najaktywniejszych dyskutantów Pani Lidia nagrodzi³a swoimi ksi±¿kami z autografem.
W ramach Krytycznego Klubu Czytelniczego w P³oñsku, cyklu pod patronatem Wydawnictwa Krytyki Politycznej a dofinansowanego ze ¶rodków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odby³y siê dotychczas spotkania z King± Dunin, Karolin± Domagalsk±, Magdalen± Kiciñsk± i Lidi± Osta³owsk±.

Ju¿ dzi¶ zapraszamy 3 grudnia 2015 roku o godz. 11.00  na spotkanie z Wojciechem Tochmanem, znakomitym reporterem i autorem non-fiction.

Bo¿ena Kali¶ciak

Miejska Biblioteka Publiczna im Henryka Sienkiewicza jest finansowana przez samorz±d Miasta P³oñsk.
O bibliotece   |   Struktura biblioteki   |   KATALOG ON-LINE   |   Galeria   |   Aktualno¶ci   |   Polecane regionalia   |   Oddzia³ Dla Dzieci i M³odzie¿y   |   Kontakt